Manikür

Manikür nedir? Manikür nasıl yapılır? Manikür, el tırnaklarınızın daha güzel görünmesi için yapılan temizlik ve bakım işlemidir. Manikür, kuaförlerde uzmanlar tarafından yapılmalıdır. Manikür işlemi tırnak diplerinde bulunan ölü derilerin temizlenmesiyle başlar. Tırnaklar uzadığında daha düzgün ve güzel bir görüntüye sahip olmaları için yapılan işlemlerle devam eder. Tırnaklara manikür yapılması, tırnak aralarında oluşan karalıkların azalmasına yardımcı olur. Manikür işin uzmanları tarafından elinize en uygun olan şekilde yapılır ve bu işlem sırasında hijyen çok önemlidir. Manikürün yapılma aşamaları şöyle gerçekleşir:

Manikür yapmaya başlamak için ilk olarak farklı anti-bakteriyel temizleme jelleri ile el temizlenmelidir. Daha sonra tırnak bölgelerine alkol uygulanarak tırnak bölgesi yumuşatılır ve temizlenir. Bu işlemden sonra elde hiçbir ıslak yer kalmayacak şekilde el, havlu yardımıyla kurulanır.
El tamamen kuruduktan sonra tırnak diplerinde bulunan etler temizlenir ve tırnak daha güzel bir görünüme kavuşur.
Tırnaklar törpülenir ancak törpü işleminden sonra tırnak şekli ne kare nede yuvarlak olmamalıdır.
Duruma göre pamuk ya da tahta çubuk yardımıyla tırnaklarınızdaki ölü deri yavaşta geri ittirilir.
Son olarak tırnak fırçalanır ve bütün pürüzler giderilir ve manikür işlemi biter. Bundan sonra istediğiniz şekilde oje sürebilirsiniz.
Bayanların vücut bakımlarını tamamlayan manikür işleminde dikkat edilmesi gereken birkaç husus vardır. Bunlardan biri manikür yapmak için kullanılan malzemenin kalitesidir. Manikür sırasında hatalı törpü yapmak, tırnak çatlamalarına, şeytan tırnaklarının oluşumuna ve tırnak kırılmalarına neden olmaktadır. Bu yüzden sert törpüler kullanılmamalıdır. Kötü pensler kullanılarak kesilen tırnak etleri, tırnak yanlarının sertleşmesine, kurumasına ve tırnak etlerinin çatlamasına neden olmaktadır. Kullanılan malzemelerin adını duyurmuş ve kaliteli markaların malzemeleri olmasına dikkat edilmelidir. Yapılan manikür işlemini korumak için bayanların manikür sonrasında besleyici bakım yağları ve kremleri kullanmaları tavsiye edilir.

TOP